Historie 3D tisku

O 3D tisku se hovoří jako o nové technologii, která znamenala průlom v mnoha odvětvích. Nyní nachází své uplatnění v medicíně, průmyslu, letectví, dopravě, architektuře nebo umění. Přitom jen málokdo ví, že tato technologie byla vyvinuta již v polovině 20. století. Tehdy si Chuck Hull nechal patentovat technologii stereolitografie, která byla předchůdcem 3D tisku, jak ho známe dnes.

V podstatě se jedná o aditivní technologii, kdy je materiál nanášen v jednotlivých vrstvách, výsledkem je 3D objekt, který je věrnou kopii digitální verze. Existuje hned několik verzí 3D tisku, které se liší cenou, propracovaností a časem tisku. O 3D tisku se však v posledních letech začalo více mluvit, vzhledem k tomu, že se tiskárny s touto funkcí staly dostupnější pro běžné smrtelníky. 3D tisk už tedy není pouze doménou vývojových konstruktérů či IT nadšenců. Základní modely těchto tiskáren začínají už na částce lehce nad 10 000 korun a jejich cena neustále klesá. Je ale zapotřebí říct, že 3D tisk vyžaduje jisté schopnosti v 3D modelování, jinak vám tiskárna doma bude stát ladem. Většina tiskáren je kompatibilní s většinou 3D grafických programů.

Jak funguje 3D tiskárna?

3D tiskárny dokáží za poměrně krátkou dobu vytvořit z digitální verze reálný trojrozměrný předmět. Materiál je nanášen tzv. aditivní technologií. Ta je v podstatě opak CNC obráběcích strojů, které z celistvého kusu materiálu pomalu odřezávají jednotlivé kusy do požadovaného tvaru.

Dlouhou dobu se jednalo o velmi střeženou metodu tisku. V podstatě nedávno vypršely některé patenty a na trhu se tak mohl začít směle rozvíjet konkurenční boj. Řada firem začala s 3D tiskem obchodovat a nabízí vytvoření na zakázku dle předlohy. Pokud tedy není ve vašich silách investovat do vlastního zařízení, případně nejste příliš obratní v 3D modelování, je tato možnost pro vás jako stvořená.

Sledujte naší práci na instagramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Důležité informace

Lesní čtvrť I 6811
Zlín 760 01

IČ: 87795418

Nabídka práce Zlín

Kontaktujte nás

V případě jakýchkoli dotazů nás prosím kontaktujte na libor.moravec@3dtiskni.cz

+420 737 393 377

© Copyright 2020, 3D-tiskni.cz. Všechna práva vyhrazena.

Web vytvořilo digitální studio Fresh Mill